آخرین های ترسناک

دانلود فیلم ابیگیل  2024 Abigail زیرنویس فارسی

دانلود فیلم ابیگیل 2024 Abigail زیرنویس فارسی

پس از اینکه گروهی از تبهکاران دختر بالرین یک شخصیت قدرتمند دنیای اموات را می ربایند، آنها به یک عمارت منزوی عقب نشینی می کنند، غافل از اینکه در داخل خ...

ترسناک |
2024 |
ساخت ایرلند
رتبه IMDB 7.1 رتبه راتن تومیتوز - رتبه متاکریتیک -
دانلود فیلم آخر شب با شیطان  2023 Late Night with the Devil زیرنویس فارسی

دانلود فیلم آخر شب با شیطان 2023 Late Night with the Devil زیرنویس فارسی

پخش زنده تلویزیونی در سال 1977 به طرز وحشتناکی اشتباه می شود و شرارت را در اتاق های نشیمن کشور منتشر می کند.

ترسناک |
2023 |
ساخت استرالیا
رتبه IMDB 7.5 رتبه راتن تومیتوز - رتبه متاکریتیک -
دانلود فیلم معصوم  2024 Immaculate  زیرنویس فارسی

دانلود فیلم معصوم 2024 Immaculate زیرنویس فارسی

از سیسیلیا، زنی با ایمان، در حومه یک شهر ایتالیایی عالی و جایی که نقش جدیدی در صومعه ای باشکوه به او پیشنهاد می شود به گرمی استقبال میشود و...

ترسناک |
2024 |
ساخت ایتالیا
رتبه IMDB 6.3 رتبه راتن تومیتوز 70 رتبه متاکریتیک 57
دانلود فیلم آهوی زخمی  2022 A Wounded Fawn زیرنویس فارسی

دانلود فیلم آهوی زخمی 2022 A Wounded Fawn زیرنویس فارسی

یک قاتل زنجیره ای قربانی جدیدی را در تعطیلات آخر هفته می آورد تا جسد دیگری را به تعداد روزافزون خود اضافه کند. او در حال خرید از طلسم های ساختگی او اس...

ترسناک |
2022 |
ساخت آمریکا
رتبه IMDB 5.5 رتبه راتن تومیتوز - رتبه متاکریتیک -
دانلود فیلم قصابان کتاب دوم راگهورن  2024 Butchers Book Two Raghorn زیرنویس فارسی

دانلود فیلم قصابان کتاب دوم راگهورن 2024 Butchers Book Two Raghorn زیرنویس فارسی

یک تصادف رانندگی قربانیان را در دستان آدمخوارهای وحشی قرار می دهد...

ترسناک |
2024 |
ساخت کانادا
رتبه IMDB 4 رتبه راتن تومیتوز - رتبه متاکریتیک -
دانلود فیلم هندی قتل مبارک  2024 Murder Mubarak زیرنویس فارسی

دانلود فیلم هندی قتل مبارک 2024 Murder Mubarak زیرنویس فارسی

یک افسر پلیس برای تحقیق روی یک پروندهی قتل، وارد کلوپ اشرافی دهلی میشود که از افراد نجیب و پولدار جامعه تشکیل شده است. او در حین تحقیقات متوجه میشود چ...

ترسناک |
2024 |
ساخت هند
رتبه IMDB 6.5 رتبه راتن تومیتوز 63 رتبه متاکریتیک -
دانلود فیلم بگ هد  2023 Baghead زیرنویس فارسی

دانلود فیلم بگ هد 2023 Baghead زیرنویس فارسی

یک زن جوان یک میخانه فرسوده را به ارث می برد و راز تاریکی را در زیرزمین آن کشف می کند و...

ترسناک |
2023 |
ساخت آلمان
رتبه IMDB 5.5 رتبه راتن تومیتوز 25 رتبه متاکریتیک -
دانلود فیلم خیالی 2024 Imaginary  زیرنویس فارسی

دانلود فیلم خیالی 2024 Imaginary زیرنویس فارسی

یک زن به خانهٔ کودکی خود بازمیگردد. او متوجه میشود که دوست تخیلی دوران کودکی خود را که رهایش کرده بود، واقعاً وجود دارد و ناراضی است که او را ترک کرده...

ترسناک |
2024 |
ساخت آمریکا
رتبه IMDB 4.7 رتبه راتن تومیتوز 25 رتبه متاکریتیک 34
دانلود فیلم فال اول 2024 The First Omen زیرنویس فارسی

دانلود فیلم فال اول 2024 The First Omen زیرنویس فارسی

یک زن جوان آمریکایی به رم فرستاده می شود تا زندگی خدمت به کلیسا را آغاز کند، اما با تاریکی مواجه می شود که باعث می شود ایمان خود را زیر سوال ببرد و تو...

ترسناک |
2024 |
ساخت آمریکا، انگلستان، کانادا
رتبه IMDB 7 رتبه راتن تومیتوز 80 رتبه متاکریتیک 64
دانلود فیلم ردپای ببر 2023 Tiger Stripes  زیرنویس فارسی

دانلود فیلم ردپای ببر 2023 Tiger Stripes زیرنویس فارسی

دختر 11 ساله ای که تا زمانی که تغییرات فیزیکی وحشتناکی را در بدن خود تجربه می کند، بی خیال است...

ترسناک |
2023 |
ساخت malaysia
رتبه IMDB 6.1 رتبه راتن تومیتوز 100 رتبه متاکریتیک 67

تاریخچه سینمای وحشت

سینمای وحشت و فیلم ترسناک سابقه ای غنی و جذاب دارد که به روزهای اولیه فیلمسازی بازمی گردد. این ژانر در اواخر قرن نوزدهم با ظهور فیلم‌های صامت پدیدار شد و از آن زمان برای منعکس‌کردن ترس‌ها و اضطراب‌های فرهنگی در حال تغییر تکامل یافته است.

یکی از اولین نمونه‌های سینمای وحشت، فیلم ژرژ ملیس Le Manoir du Diable قلعه جن زده محصول 1896 است. این فیلم کوتاه با معرفی عناصر ماوراء طبیعی و ترسناک، زمینه را برای ژانر وحشت در آینده فراهم کرد. در دهه‌های بعدی، فیلم‌های ترسناک به اشکال مختلف، از فیلم‌های هیولایی مانند فرانکنشتاین (1931) و دراکولا (1931) تا فیلم‌های هیجان‌انگیز روان‌شناختی مانند روانی آلفرد هیچکاک (1960) به خود گرفتند.

در طول دهه‌های 1970 و 1980، این ژانر با ظهور کارگردان‌هایی مانند جان کارپنتر و وس کریون، دوران رنسانس را پشت سر گذاشت. فیلم‌هایی مانند هالووین (1978) و کابوس در خیابان الم (1984) به مدخل‌های نمادین این ژانر تبدیل شدند و روش ها و تکنیک‌های جدیدی را معرفی کردند که می‌توانند سینمای وحشت را در دوران مدرن تعریف کنند.

در سال‌های اخیر، فیلم‌های ترسناک به رشد خود ادامه داده‌اند و طیف گسترده‌ای از زیرژانرها را بررسی می‌کنند و مرزهای داستان‌گویی و جلوه‌های بصری را پشت سر گذاشته‌اند. از وحشت روان‌شناختی مانند فیلم برو بیرون (2017) تا وحشت فراطبیعی مانند فیلم احضار (2013)، این ژانر محبوبیت همیشگی خود و توانایی خود را در مجذوب کردن مخاطبان با داستان‌های هیجان‌انگیز و تامل برانگیز ثابت کرده است.

بهترین بازیگران ترسناک

جیمی لی کرتیس: جیمی لی کرتیس که به ملکه جیغ معروف است، تأثیر قابل توجهی در ژانر وحشت داشته است. بازی او در نقش لوری استرود در فیلم هالووین (1978) کار او را آغاز کرد و موقعیت او را به عنوان یکی از شناخته شده ترین چهره ها در سینمای ترسناک تثبیت کرد. کورتیس در به تصویر کشیدن شخصیت‌های قوی و انعطاف‌پذیر مهارت دارد و در عین حال آسیب‌پذیری‌ها را نیز به نمایش می‌گذارد و اجراهایش را به یاد ماندنی و جذاب می‌کند.

وینسنت پرایس: وینسنت پرایس یک افسانه در ژانر وحشت است که به دلیل صدای متمایز و توانایی اش در انتقال ظرافت و تهدید شناخته شده است. او در بسیاری از فیلم‌های ترسناک کلاسیک از جمله فیلم خانه مومی (1953) و فیلم گودال و آونگ (1961) ظاهر شد. حضور پرایس روی پرده جذاب است و توانایی او در آوردن سطحی از پیچیدگی به نقش هایش او را به عنوان یکی از بهترین بازیگران ترسناک در تمام دوران متمایز می کند.

تونی تاد: تونی تاد به دلیل نقش نمادینش در نقش Candyman در مجموعه فیلمی به همین نام به طور گسترده ای شناخته شده است. صدای عمیق، فرمانبردار و حضور فیزیکی مهیج او، او را به یک آنتاگونیست به یاد ماندنی و ترسناک تبدیل می کند. ایفای نقش تاد از Candyman به یک عنصر اصلی در ژانر ترسناک تبدیل شده است و توانایی او در ایجاد ترس در بینندگان نشانی از استعداد او به عنوان یک بازیگر است.

بهترین فیلم های ترسناک

فیلم جن گیر (1973): به کارگردانی ویلیام فریدکین، فیلم ترسناک جن گیر یکی از ترسناک ترین فیلم های ساخته شده تا کنون محسوب می شود. داستان دختر جوانی را روایت می کند که توسط یک موجود شیطانی تسخیر می شود و تلاش های بعدی برای جن گیری او. اتمسفر شدید فیلم، جلوه های ویژه واقع گرایانه و اجراهای قدرتمند آن را به یک فیلم کلاسیک ترسناک واقعی تبدیل کرده است.

فیلم درخشش (1980): فیلم درخشش به کارگردانی استنلی کوبریک و بر اساس رمانی از استیون کینگ، یک شاهکار ترسناک روانشناختی است. این فیلم با بازی جک نیکلسون در نقش نویسنده‌ای که هنگام اقامت در هتلی دورافتاده به جنون فرو می‌رود، کاوشی نگران‌کننده از انزوا، پدیده‌های فراطبیعی و تاریکی ذهن انسان است.

فیلم برو بیرون (2017): به نویسندگی و کارگردانی جردن پیل، برو بیرون یک فیلم ترسناک مدرن است که به مسائل نژادپرستی و تفسیر اجتماعی می پردازد. این فیلم که ترکیبی از ترس و طنز است، یک مرد جوان آفریقایی آمریکایی را دنبال می کند که از خانواده دوست دختر سفیدپوست خود دیدن می کند تا راز تاریکی را کشف کند. فیلم ترسناک برو بیرون به خوبی ترس‌ها را با مضامین تفکر برانگیز ترکیب می‌کند و آن را در این ژانر برجسته می‌کند.

بهترین سریال های ترسناک

سریال داستان ترسناک آمریکایی: ساخته شده توسط رایان مورفی و برد فالچوک، “داستان ترسناک آمریکایی” یک مجموعه گلچین است که موضوعات مختلف ترسناک را در هر فصل بررسی می کند. با هر فصلی که داستان و فضای منحصر به فردی را ارائه می‌کند، این سریال خانه‌های جن زده، جادوگران و فرقه‌ها را در میان موضوعات هولناک دیگر پوشش می‌دهد. این قالب گلچین امکان داستان سرایی خلاقانه و ترس های تازه را در هر قسمت فراهم می کند.

سریال چیزهای عجیب: در حالی که در درجه اول به عنوان یک سریال علمی تخیلی طبقه بندی می شود، عناصر ترسناک را نیز در خود جای داده است. این نمایش به ادای احترام به کلاسیک های ترسناک دهه 80 می پردازد در حالی که داستانی گیرا در مورد گروهی از بچه ها و رویارویی آنها با نیروهای ماوراء طبیعی در شهر کوچکشان می نویسد. چیزهای عجیب با شخصیت های جذاب، فضای نوستالژیک و ترکیبی عالی از ترسناک و علمی تخیلی، به محبوبیتی در بین طرفداران این ژانر تبدیل شده است.

پرفروش ترین فیلم های ترسناک

فیلم این It : فیلم ایت بر اساس رمان استیون کینگ، گروهی از کودکان را دنبال می کند که توسط دلقکی شیطانی به نام پنی وایز وحشت می کنند. این فیلم با شکستن رکوردهای باکس آفیس و تبدیل شدن به یکی از پردرآمدترین فیلم های ترسناک تمام دوران به موفقیت بزرگی دست یافت. جذابیت آن در آمیزه‌ای از داستان‌سرایی در دوران بلوغ، شخصیت‌های جذاب و ترس‌های آزاردهنده نهفته است.

فیلم احضار (2013): به کارگردانی جیمز وان، “احضار” مخاطبان را با محققین ماوراء الطبیعه اد و لورین وارن آشنا کرد. این فیلم وارن ها را دنبال می کند که در حال بررسی یک جنایت در یک خانه مزرعه منزوی هستند. فیلم کانجورینگ با ترس‌های مؤثر و اجراهای قوی‌اش، فرنچایز موفقی را ایجاد کرد و به یک موفقیت تجاری در ژانر وحشت تبدیل شد.

 

در اینجا تعدادی از جدیدترین فیلم های ترسناک به همراه شرح مختصری از هر کدام آورده شده است:

فیلم یک مکان آرام قسمت دوم (2021): این دنباله بر فیلم یک مکان ساکت محصول 2018 به کارگردانی جان کرازینسکی، خانواده ابوت را دنبال می‌کند که در حال حرکت در دنیایی هستند که توسط موجودات نابینا با شنوایی فوق‌العاده حساس است. آنها که مجبور به سکوت می شوند، باید به ناشناخته ها بپردازند و در حالی که تلاش می کنند زنده بمانند، با تهدیدات جدیدی روبرو شوند.

فیلم احضار: شیطان مرا وادار کرد (2021): این سومین قسمت از فرنچایز The Conjuring است. این فیلم بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده است، اد و لورین وارن محققان ماوراء الطبیعه را دنبال می‌کنند که در حال بررسی یک پرونده قتل شامل یک تسخیر شیطانی هستند. همانطور که آنها نیروهای تاریک و ماوراء طبیعی را کشف می کنند، باید برای نجات روح متهم مبارزه کنند.

فیلم بدخیم (2021): فیلم بدخیم به کارگردانی جیمز وان، داستان زنی به نام مدیسون را روایت می کند که چشم اندازهای هولناکی از قتل های وحشتناک را تجربه می کند. وقتی مرز بین واقعیت و کابوس محو می شود، او متوجه می شود که تصوراتش ممکن است به گذشته خودش و موجودی بدخواهانه مرتبط باشد که زندگی او را تهدید می کند.

 

در خاتمه، سینمای وحشت دارای تاریخچه غنی و متنوعی است که برخی از نمادین ترین فیلم ها، بازیگران و فرانچایزهای این صنعت را تولید کرده است. از روزهای اولیه ترسناک بی‌صدا تا تریلرهای روان‌شناختی مدرن، این ژانر همچنان مخاطبان را مجذوب خود می‌کند و عمیق‌ترین ترس‌های بشریت را کشف می‌کند. چه از طریق فیلم های ترسناک کلاسیک، چه بازیگران با استعداد یا سریال های هیجان انگیز، ژانر وحشت بخشی جدایی ناپذیر از چشم انداز سینمایی باقی می ماند.