آخرین های اکشن

فیلم قبرستان   2024 Boneyard زیرنویس فارسی

فیلم قبرستان 2024 Boneyard زیرنویس فارسی

با الهام از وقایع واقعی یک قاتل زنجیره ای که ممکن است امروز هم وجود داشته باشد.

اکشن |
2024 |
ساخت آمریکا
رتبه IMDB 4.2 رتبه راتن تومیتوز - رتبه متاکریتیک -
فیلم قانون شکنان مجازات  2024 The Roundup Punishment زیرنویس فارسی

فیلم قانون شکنان مجازات 2024 The Roundup Punishment زیرنویس فارسی

کارآگاه Ma Seok-do به تیم تحقیقات سایبری می پیوندد تا باک چانگ کی، یک مزدور سابق و رئیس یک سازمان قمار آنلاین را دستگیر کند.

اکشن |
2024 |
ساخت کره جنوبی
رتبه IMDB 6.9 رتبه راتن تومیتوز - رتبه متاکریتیک -
فیلم هندی باند گوداواری  2024 Gangs of Godavari زیرنویس فارسی

فیلم هندی باند گوداواری 2024 Gangs of Godavari زیرنویس فارسی

اراذل و اوباش و سیاست در مناطق ساحلی الورو و گوداواری در دهه 1980...

اکشن |
2024 |
ساخت هند
رتبه IMDB 5.1 رتبه راتن تومیتوز - رتبه متاکریتیک -
فیلم تشدید  2023 Escalation زیرنویس فارسی

فیلم تشدید 2023 Escalation زیرنویس فارسی

یک افسر پلیس سابق برای ردیابی قاتل برادرش اختلافات خود را با این نیرو کنار می گذارد. او با یک کارآگاه جوان تر همکاری می کند تا پرونده را به خانه بیاور...

اکشن |
2023 |
ساخت کانادا
رتبه IMDB 5.3 رتبه راتن تومیتوز - رتبه متاکریتیک -
فیلم کوبی  2023 Kubi زیرنویس فارسی

فیلم کوبی 2023 Kubi زیرنویس فارسی

ارباب اودا نوبوناگا، در تلاش برای کنترل ژاپن، با اعلام جنگ به چندین طایفه، به جنگ با دیگر اربابان فئودال برمیخیزد. آراکی موراشیگه، یکی از ملازمان او، ...

اکشن |
2023 |
ساخت ژاپن
رتبه IMDB 6.5 رتبه راتن تومیتوز - رتبه متاکریتیک -
انیمیشن شیطان کش قطار موگن  2020 Demon Slayer Kimetsu no Yaiba The Movie Mugen Train زیرنویس فارسی

انیمیشن شیطان کش قطار موگن 2020 Demon Slayer Kimetsu no Yaiba The Movie Mugen Train زیرنویس فارسی

ک پسر که توسط گراز های وحشی بزرگ شده است و سر یک گراز وحشی را بر سرش میگزارد و یک پسر که وقتی میخوابد قدرت واقعی اش نمایان میشود، با همدیگر برای انجام...

اکشن |
2020 |
ساخت ژاپن
رتبه IMDB 8.2 رتبه راتن تومیتوز - رتبه متاکریتیک -
فیلم پلیس بورلی هیلز اکسل اف  2024 Beverly Hills Cop Axel F زیرنویس فارسی

فیلم پلیس بورلی هیلز اکسل اف 2024 Beverly Hills Cop Axel F زیرنویس فارسی

اکسل فولی پس از تهدید جان دخترش به بورلی هیلز بازگشت. شامل دوستان قدیمی جان تاگارت و بیلی رزوود است که برای کشف یک توطئه تلاش می کنند.

اکشن |
2024 |
ساخت آمریکا
رتبه IMDB 6.7 رتبه راتن تومیتوز - رتبه متاکریتیک -
فیلم پادشاهی سیاره میمون ها  2024 Kingdom of the Planet of the Apes زیرنویس فارسی

فیلم پادشاهی سیاره میمون ها 2024 Kingdom of the Planet of the Apes زیرنویس فارسی

سالها پس از سلطنت سزار، یک میمون جوان به سفری میرود که او را وادار میکند تا همه چیزهایی را که در مورد گذشته به او آموختهاند زیر سوال ببرد و انتخابهایی...

اکشن |
2024 |
ساخت آمریکا
رتبه IMDB 7.4 رتبه راتن تومیتوز - رتبه متاکریتیک -
فیلم ساین شکارچی  2024 Sayen The Huntress زیرنویس فارسی

فیلم ساین شکارچی 2024 Sayen The Huntress زیرنویس فارسی

ساین با طرحی شامل والری که اطلاعات مورد نیاز را در ازای آزادی او ارائه می کند، به یک گروه مقاومت مخفی می پیوندد. عملیات نجات، ساین را تا مرزهای افراطی...

اکشن |
2024 |
ساخت شیلی
رتبه IMDB 4.1 رتبه راتن تومیتوز - رتبه متاکریتیک -
فیلم راننده 2001 Driven زیرنویس فارسی

فیلم راننده 2001 Driven زیرنویس فارسی

یک راننده ی جوان با استعداد در وسط یک فصل مسابقات رانندگی از همه طرف با مشکلات مواجه میشود ، یک راننده ی کهنه کار قدیمی سعی میکند تا او را راهنمایی کن...

اکشن |
2001 |
ساخت آمریکا
رتبه IMDB 4.6 رتبه راتن تومیتوز - رتبه متاکریتیک -

ژانر اکشن، سنگ بنای داستان سرایی سینمایی، دارای توانایی بی‌نظیری در مجذوب کردن تماشاگران با سکانس‌های آدرنالین، شیرین کاری‌های شگفت‌انگیز و اجراهای کاریزماتیک است. از روزهای اولیه سینمای صامت تا بلاک باسترهای پر اکتان امروزی، ژانر اکشن تحول قابل توجهی داشته است و چشم انداز فیلمسازی را شکل داده است.

تاریخچه سینمای اکشن:

ریشه های ژانر اکشن را می توان به دوران فیلم صامت جستجو کرد، جایی که بدلکاری های جسورانه و شاهکارهای فیزیکی در کانون توجه قرار گرفتند. پیشگامانی مانند داگلاس فیربنکس، که به خاطر ماجراجویی در فیلم‌هایی مانند مارک زورو و دزد بغداد شناخته می‌شوند، لحن را برای تأکید این ژانر بر توانایی فیزیکی و قهرمانی ایجاد کردند. با پیشرفت تکنولوژی، ژانر اکشن تکامل یافت و جلوه‌های ویژه پیشگامانه، سکانس‌های مبارزه با رقص و روایت‌های پیچیده را در خود جای داد. دهه‌های 1980 و 1990 شاهد ظهور قهرمانان نمادین اکشن مانند آرنولد شوارتزنگر و بروس ویلیس بود که به محبوبیت جهانی این ژانر کمک کرد.

 بهترین فیلم و سریال:

جان سخت (1988): این فیلم ژانر اکشن درام به کارگردانی جان مک‌تیرنان، بروس ویلیس در نقش جان مک‌کلین افسر پلیس نیویورک بازی می‌کند و در جریان یک مهمانی کریسمس در آسمان‌خراش‌های لس‌آنجلس، در موقعیت گروگان‌گیری پرمخاطره قرار می‌گیرد. رئالیسم سنگدل و رهبری کاریزماتیک آن، آن را به موقعیت کلاسیک سوق داد.

مکس دیوانه: جاده خشم (2015) : این شاهکار پسا آخرالزمانی به کارگردانی جورج میلر، تام هاردی را در نقش مکس راکاتانسکی بازی می کند. این فیلم یک تعقیب و گریز بی امان با اکتان بالا در میان یک زمین بایر متروک است که به خاطر جلوه های عملی و سکانس های اکشن هیجان انگیزش شناخته می شود.

شوالیه تاریکی (2008): سه گانه حماسی بتمن کریستوفر نولان با بازی فراموش نشدنی هیث لجر در نقش جوکر در اکشن به اوج خود می رسد. این فیلم داستان‌سرایی پیچیده، اکشن شدید و پیچیدگی اخلاقی را با هم ترکیب می‌کند و ژانر ابرقهرمانی را ارتقا می‌دهد.

جان ویک (2014): کیانو ریوز در نقش شخصیت اصلی، یک قاتل بازنشسته که به دنبال انتقام است، می درخشد. «جان ویک» به کارگردانی چاد استاهلسکی، اکشن را با سکانس‌های مبارزاتی روان و دقیق خود بازتعریف کرد و استاندارد جدیدی برای این ژانر ایجاد کرد.

ترمیناتور 2: روز داوری (1991): این شاهکار اکشن علمی تخیلی به کارگردانی جیمز کامرون، آرنولد شوارتزنگر را در نقش نابودگر نمادین بازی می دهد. با جلوه های بصری پیشگامانه و اکشن شدید، همچنان یک ورودی اساسی در این ژانر است.

بیل را بکش 1 (2003): در حماسه انتقام جوی شیک کوئنتین تارانتینو، اوما تورمن در نقش عروس نقش آفرینی می کند و به دنبال انتقام از متحدان سابقش است. این فیلم که به‌خاطر جلوه‌های بصری پویا، موسیقی متن التقاطی و ادای احترام به سینمای هنرهای رزمی شناخته می‌شود، در داستان سرایی اکشن به‌عنوان یک توریستی عمل می‌کند.

ماتریکس (1999): فیلم پیشگامانه واچوفسکی ها سینمای اکشن را با جلوه های نوآورانه زمان گلوله و روایت فلسفی اش بازتعریف کرد. کیانو ریوز در نقش نئو، هکری که حقیقت را در مورد واقعیت و نقش او در جنگ علیه ماشین‌ها کشف می‌کند، بازی می‌کند.

کالکشن سلاح مرگبار (1987-1998): این سریال پلیسی دوستانه با بازی مل گیبسون و دنی گلاور به کارگردانی ریچارد دانر، اکشن را با طنز و پویایی شخصیت ترکیب می کند. ریگز و مورتا به چهره‌های نمادین ژانر اکشن تبدیل شدند.

مأموریت غیرممکن – فال اوت (2018): تام کروز به کارگردانی کریستوفر مک‌کواری، در این تریلر جاسوسی پرمخاطره، نقش اتان هانت را بازی می‌کند. به خاطر شیرین کاری های عملی و سرعت های بی امان خود شناخته شده است، به عنوان یک اکشن کلاسیک مدرن شناخته می شود.

داستان پلیس جکی چان (1985): این فیلم اکشن هنگ کنگی به کارگردانی و بازی جکی چان، مهارت های رزمی باورنکردنی و شیرین کاری های جسورانه چان را به نمایش می گذارد. فیلم های جکی چان یک معیار برای اکشن و کمدی فیزیکی باقی می ماند.

بهترین بازیگران ژانر اکشن:

بروس ویلیس: ویلیس که به خاطر نقش جان مک‌کلین در سریال جان سخت شناخته می‌شود، جذابیت همه‌جانبه و توانایی ویلیس در ایجاد تعادل بین آسیب‌پذیری و سرسختی، او را به یک نماد اکشن ماندگار تبدیل کرده است.

آرنولد شوارتزنگر: با ایفای نقش در فیلم‌های نابودگر، غارتگر و کماندو، هیکل تحسین‌برانگیز و تک‌لاین‌های به یاد ماندنی شوارتزنگر جایگاه او را به عنوان یک افسانه اکشن تثبیت کرد.

کیانو ریوز: از ماتریکس تا جان ویک، تعهد ریوز به تمرینات بدنی شدید و اجراهای معتبر، او را به عنوان یک قهرمان اکشن مدرن مورد تحسین قرار داده است.

تام کروز: تجسم ستاره اکشن، فداکاری کروز برای اجرای بدلکاری های خودش در مجموعه ماموریت غیرممکن رویکرد بی باک او را به این ژانر نشان می دهد.

سیلوستر استالونه: در نقش راکی بالبوآ و جان رمبو نمادین استالونه، اراده خشن و قدرت فیزیکی او اثری محو نشدنی در سینمای اکشن بر جای گذاشته است.

هریسون فورد: که برای نقش‌های ایندیانا جونز و هان سولو شناخته می‌شود، شخصیت جذاب و در عین حال خشن فورد از او چهره‌ای محبوب در ژانرهای اکشن و ماجراجویی ساخته است.

مل گیبسون: بازی گیبسون از مارتین ریگز در مجموعه سلاح مرگبار تطبیق پذیری او را به نمایش گذاشت و کنش را با طنز و عمق احساسی ترکیب کرد.

جیسون استاتهام: با سابقه هنرهای رزمی و غواصی، ورزشکاری و شدت روی پرده استاتهام او را به بازیگری مورد علاقه برای نقش های اکشن با اکتان بالا تبدیل کرده است.

تام هاردی: چه در نقش بن در شوالیه تاریکی برمی خیزد و چه شخصیت اصلی در مکس دیوانه: جاده خشم، بازی های دگرگون کننده هاردی ژانر اکشن را ارتقا می بخشد.

جکی چان: چان که به خاطر بدلکاری نوآورانه و مهارت هنرهای رزمی اش شهرت دارد، ترکیب منحصر به فرد اکشن و کمدی چان در فیلم هایی مانند داستان پلیس باعث تحسین بین المللی او شده است.

کارگردانان برتر ژانر اکشن:

جان مک تیرنان: کارگردان فیلم جان سخت گام‌های استادانه مک‌تیرنان و توانایی ایجاد تنش در فضاهای محدود، ژانر اکشن را متحول کرد.

کریستوفر نولان: که با سه گانه شوالیه تاریکی شناخته می شود، رویکرد مغزی نولان به داستان سرایی اکشن و جلوه های عملی، استاندارد جدیدی را برای فیلم های ابرقهرمانی ایجاد می کند.

جورج میلر: کارگردان مکس دیوانه: جاده خشم، کار رویایی میلر در خلق یک فیلم اکشن بی امان و از نظر بصری چشمگیر تحسین منتقدان و جوایز متعددی را به همراه داشت.

جیمز کامرون: با فیلم‌هایی مانند ترمیناتور 2: روز داوری و بیگانه‌ها، تخصص کامرون در ترکیب اکشن با فناوری‌های پیشرفته، او را تبدیل به یک تیتان در این ژانر کرده است.

کوئنتین تارانتینو: کارگردان بیل را بکش 1، داستان گویی منحصر به فرد تارانتینو، موسیقی متن التقاطی و ادای احترام به ژانرهای مختلف، ردپایی پاک نشدنی در سینمای اکشن به جای گذاشته است.

چاد استاهلسکی: کارگردان مجموعه جان ویک، پیشینه استاهلسکی به عنوان یک بدلکار، از اکشن روان و مبتکرانه سریال خبر می دهد.

کریستوفر مک کواری: به عنوان کارگردان مأموریت: غیرممکن – فال اوت، همکاری مک کواری با تام کروز برخی از هیجان انگیزترین و جسورانه ترین سکانس های اکشن را در خاطرات اخیر به ارمغان آورده است. رویکرد دقیق او به داستان سرایی و تعهد به شیرین کاری های عملی باعث شده است. او در این ژانر تحسین شده است.

جکی چان: کار کارگردانی چان در فیلم هایی مانند داستان پلیس، فراتر از مهارت بازیگری اش، درک عمیق او از رقص، کمدی و داستان سرایی در ژانر اکشن را به نمایش می گذارد. رویکرد نوآورانه چان برای آمیختن هنرهای رزمی با کمدی فیزیکی، نسل‌های فیلمساز را تحت تأثیر قرار داده است.

جان وو: فیلم های وو، از جمله Hard Boiled و The Killer که به خاطر سکانس های اکشن شیک و جنبشی اش شناخته می شود، استعداد هنگ کنگی را به هالیوود آورد. استفاده خاص او از اسلحه‌های اسلوموشن، دوگانه و روایت‌های دارای بار احساسی تأثیری ماندگار بر جای گذاشته است.

ژانر اکشن به عنوان یک نیروگاه سینمایی است که به طور مداوم در حال تکامل است و مخاطبان را در سراسر جهان مجذوب خود می کند. فیلم‌های اکشن از ماجراجویی‌های بی‌نظیر فیلم‌های صامت گرفته تا نمایش‌های با فناوری پیشرفته و خیره‌کننده امروزی، به ژانری تبدیل شده‌اند که مرزهای فرهنگی را فراتر می‌گذارد و از اشتهای جهانی انسان برای هیجان، قهرمانی و تماشا صحبت می‌کند. همانطور که این ژانر همچنان به مرزها و کشف مرزهای جدید ادامه می دهد، یک چیز قطعی است: هیجان یک سکانس اکشن به خوبی اجرا شده یک جنبه ماندگار و ضروری از تجربه سینمایی است. در دنیایی با روندهای دائماً در حال تغییر، ژانر اکشن همچنان نیرویی استوار باقی می‌ماند و هجوم آدرنالین را که در طول تاریخ فیلم‌سازی لذتی همیشگی برای مخاطبان بوده است، منتقل می‌کند. همانطور که ما به آینده نگاه می کنیم، ژانر اکشن آماده است تا زمینه جدیدی را ایجاد کند، دیدگاه های تازه، داستان سرایی نوآورانه، و بالاتر از همه، نمایش هیجان انگیزی که آن را برای نسل ها تعریف کرده است. ضربان تیراندازی، غرش انفجارها، و ایستادگی پیروزمندانه قهرمان در برابر شانس های غیرقابل حل، همچنان در تالارهای تاریخ سینما طنین انداز می شود و میراث ماندگار ژانر اکشن را تضمین می کند.