10 نامزد فیلم خارجی زبان که نامزد بهترین فیلم اسکار هم بودند

10 نامزد فیلم خارجی زبان که نامزد بهترین فیلم اسکار هم بودند

اولین باری که یک فیلم غیرانگلیسی زبان در سال 1931 نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم اسکار شد کمدی فرانسوی À Nous la Liberté بود که در آن زمان اسکار را دریافت نکرد، اما به اولین نمونه از فیلم های خارجی زبان بهترین فیلم تبدیل شد. تولیدات را می توان به اندازه کافی نفیس و برجسته برای رقابت برای جایزه بزرگ اسکار در نظر گرفت. زبان خارجی طبق استانداردهای آکادمی به معنای هر زبانی است که انگلیسی نباشد. بسیاری از فیلم های خارجی زبان از سال 1931 نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم شده اند، اگرچه تعداد زیادی از آنها برنده نشده اند.

امسال از نظر تعداد نامزدهای بهترین فیلم خارجی رکورددار است. فیلم زندگی‌های پیشین که تا حدی به زبان کره‌ای است، همراه با Anatomy of a Fall، محصول فرانسوی-انگلیسی و The Zone of Interest، فیلمی که کاملاً به زبان آلمانی در حال اجراست. فیلم هایی که به زبان انگلیسی نیستند هنوز ارزش دیدن دارند. وقتی تماشاگران به یاد بیاورند که دنیای وسیعی خارج از محدوده دانسته هایشان وجود دارد، می توانند نوع سینمای مورد علاقه خود را کشف کنند. یا همانطور که بونگ جون هو، کارگردان مشهور کره جنوبی، شاعرانه تر می گوید: “وقتی بر سد بلند یک اینچی زیرنویس غلبه کردید، با فیلم های شگفت انگیز بیشتری آشنا خواهید شد.”

10 نامزد فیلم خارجی زبان که نامزد بهترین فیلم اسکار هم بودند

 

 

10 نامزد فیلم خارجی زبان که نامزد بهترین فیلم اسکار هم بودند

 

10) فیلم پستچی (1994)

Il Postino، ایتالیا؛ به کارگردانی مایکل رادفورد

Il Postino یا The Postman فیلم اضافه شده جالبی به فهرست بهترین فیلم اسکار در سال 1995 بود. اگرچه نمایش حماسی مل گیبسون شجاع دل موفق به کسب این جایزه شد، ایل پستینو حریف شایسته ای بود. فیلم ایل پستینو به کارگردانی مایکل رادفورد و با بازی اسطوره فقید ایتالیایی، ماسیمو ترویسی، درباره دوستی بعید بین شاعر معروف پابلو نرودا و پستچی محلی است. نرودا از شیلی تبعید شد و سال 1952 را در جزیره کاپری ایتالیا گذراند.

این الهام بخش، اول، یک کتاب – صبر پرشور (Ardiente Paciencia) توسط آنتونیو اسکارمتا، و سپس اقتباس فیلم بود. این فیلم با دقت و عشق توسط رادفورد و ترویسی ساخته شده است و تبعید نرودا به جزیره کوچک ایتالیا و دوستی او با پستچی محلی (با بازی ترویسی) را به تصویر می کشد که به نوشتن شعری مانند نرودا ابراز علاقه می کند. ماسیمو ترویسی از دوران کودکی دچار مشکلات قلبی بود و مایکل رادفورد در زمانی که ترویسی بیمار بود درباره فیلمبرداری فیلم Il Postino با گاردین صحبت کرد. او حدود یک ساعت در طول روز کار می کرد زیرا نمی توانست خیلی خسته شود. ظاهراً ترویسی می خواست آن را به آرامی انجام دهد و قبل از مرگش فیلم را تمام کند. یک روز پس از پایان فیلمبرداری، ترویسی درگذشت و سراسر کشور در ماتم بود. ایل پستینو ممکن است به عنوان ادای احترام به ترویسی نامزد شده باشد، اما به عنوان فیلمی درباره عشق، دوستی و شعر در آزمون زمان ایستاده است.

 

 

10 نامزد فیلم خارجی زبان که نامزد بهترین فیلم اسکار هم بودند

9) فیلم مهاجران (1971)

Utvandrarna، سوئد؛ به کارگردانی یان تروئل

داستان های مربوط به مبارزات مهاجران کم و بیش یک تجربه جهانی است. مردم همیشه نقل مکان می کنند و وطن خود را ترک می کنند، برخی مجبور می شوند و برخی انتخاب می کنند که به دنبال فرصت های بهتر و بزرگتر برای خود یا خانواده خود باشند. درام تاریخی سوئدی مهاجران اقتباسی از دو کتاب در یک سری چهار تایی است – مهاجران و به سوی یک سرزمین خوب، نوشته ویلهم موبرگ. کارگردان یان ترول تصمیم گرفت دو کتاب اول را که سختی‌های خانواده نیلسون را به تصویر می‌کشد، کنار هم بگذارد. قسمت اول فیلم خانواده را در زمین خود در سوئد نشان می دهد که با سختی هایی مانند بیماری، تجهیزات قدیمی، زمین بایر و سیستم طبقاتی دست و پنجه نرم می کنند. وقتی کوچکترین پسر خانواده با خواندن فرصت های شگفت انگیز در مینه سوتا، تمایل خود را برای نقل مکان به آمریکا ابراز می کند، با مقاومتی روبرو نمی شود. پسر بزرگ موافقت می کند و آنها سفر خود را به نیویورک و از آنجا به سرزمین موعود – مینه سوتا آغاز می کنند.

The Emigrants با مدت زمان نسبتاً طولانی 191 دقیقه، دشواری های تصمیم گیری تغییر دهنده زندگی همراه با احساس نشاط آور امید و رویای وجودی بهتر را نشان می دهد. مهاجران در کنار برخی از فیلم های کلاسیک کالت دهه 1970 در رقابت برای بهترین فیلم بود و در نهایت به بهترین فیلم تاریخ، پدرخوانده، شکست خورد.

 

 

 

10 نامزد فیلم خارجی زبان که نامزد بهترین فیلم اسکار هم بودند

 

8) فیلم عشق (2012)

Amour، فرانسه؛ به کارگردانی مایکل هانکه

آمور در زبان فرانسوی به معنای “عشق” است و بسیاری موافقند که عشق قوی ترین نیروی محرکه شناخته شده برای انسان است. خواه برای شخص دیگری باشد، یک حیوان، یک فیلم یا یک فنجان قهوه، انسان ها از آن انگیزه می گیرند و معمولاً به خاطر آن روزهای خود را می گذرانند. عشق میشائیل هانکه آنقدرها در زندگی روزمره نمی گنجد – این داستان سنگین درباره یک زوج مسن، ژرژ و آنا، عشق تزلزل ناپذیر آنها را در طول یک بیماری آسیب زا نشان می دهد.

عاشقانه به بررسی پیوند زوجی می‌پردازد که دهه‌ها ازدواج کرده‌اند. وقتی آنا دچار مشکلات شدید سلامتی می شود، از ژرژ می خواهد قول دهد که تنها کسی است که از او مراقبت خواهد کرد. ژرژ در تمام مدت این قول را می‌بندد و به آن عمل می‌کند، مهم نیست که شرایط چقدر برای او سخت می‌شود. هانکه اظهار داشت که این فیلم از داستانی الهام گرفته شده است که در زندگی خودش اتفاق افتاده است و می‌خواهد عجز و ناتوانی مشاهده چنین وقایع بزرگی را بدون اینکه بتواند کمکی کند به تصویر بکشد. در جوایز اسکار 2013، آمور در رقابت برای بهترین فیلم بود که در نهایت فیلم هیجانی سیاسی آرگو برنده شد. فارغ از این، آمور در همان مراسم برنده بهترین فیلم خارجی زبان شد، بنابراین هانکه دست خالی آنجا را ترک نکرد.

 

 

10 نامزد فیلم خارجی زبان که نامزد بهترین فیلم اسکار هم بودند

7) فیلم گریه ها و زمزمه ها (1971)

Viskningar Och Rop سوئد؛ به کارگردانی اینگمار برگمن

به ندرت کارگردانی به اندازه اینگمار برگمان جاودانه و خاص وجود دارد. بیشتر ممکن است او را با فیلم فانتزی‌اش «مهر هفتم» یا فیلم هیجان‌انگیز روان‌شناختی «پرسونا» بشناسند، اما برگمن در طول زندگی‌اش فیلم‌شناسی عظیمی داشته است و او را بسیار تأثیرگذار بر سینما می‌دانند. به همین دلیل است که دیدن یکی از فیلم‌های او به نام «گریه‌ها و زمزمه‌ها» که نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم شده است چندان تعجب‌آور نیست. این نامزدی در سال 1972 بود، زمانی که یکی از بهترین فیلم‌های جنایی تمام دوران، The Sting، این جایزه را از آن خود کرد و حتی یکی از بزرگ‌ترین فیلم‌برداران نتوانست آن را شکست دهد.

Cries and Whispers یک درام دورهمی درباره آگنس، زنی در حال مرگ، دو خواهرش ماریا و کارین، که مراقب او هستند، و آنا، خانه دار آنهاست که خواهران را در تمام زندگی خود می شناسد. داستان نشان می دهد که چگونه بیماری اگنس خواهران را مجبور می کند با گذشته خود روبرو شوند و زمان هایی را که احساس عشق و ارادت کرده اند به یکدیگر و حتی خودشان بیابند. فیلم گریه‌ها و زمزمه‌ها تعریف و تحسین‌های متعدد منتقدان را دریافت کرد، اما آنچه که تأثیر آن را به بهترین نحو توصیف می‌کند، می‌تواند سخنان راجر ایبرت باشد: «گریه‌ها و زمزمه‌ها شبیه هیچ فیلمی که قبلاً دیده‌ام، و شبیه هیچ فیلمی که اینگمار برگمن ساخته است نیست؛ اگرچه ما چنین هستیم. همه ما احتمالا فیلم های زیادی را در زندگی خود می بینیم، اما مانند این فیلم کم خواهد بود.”

 

 

 

 

10 نامزد فیلم خارجی زبان که نامزد بهترین فیلم اسکار هم بودند

دانلود فیلم رم

6) فیلم رم (2018)

Roma مکزیک؛ به کارگردانی آلفونسو کوارون 

روما ساخته آلفونسو کوارون به عنوان یکی از بهترین فیلم های سال 2018 مورد استقبال قرار گرفت که با نامزدی های متعدد خود – از جمله نامزدی بهترین فیلم در اسکار – به نمایش درآمد. گرچه کتاب سبز جایزه نهایی را به خود اختصاص داد، اما رم اولین فیلم مکزیکی بود که نامزد دریافت بالاترین جایزه آکادمی شد. برای خود کوارون، این ستایش اضافی بود، زیرا او قبلاً در سال 2013 جایزه بهترین کارگردانی را برای Gravity (یکی از بزرگترین موفقیت‌هایش در گیشه) دریافت کرده بود.

این برای فیلمی در مورد یک خانواده متوسط و خانه دار آنها، کلئو (یالیتزا آپاریسیو)، شخصیت اصلی داستان، کار کوچکی نیست. این یک درام آهسته سوز است که پویایی بین کلیو و خانواده ای که او برای آن کار می کند را به تصویر می کشد. روما که در دهه 1970 و سیاه و سفید فیلمبرداری شده است، از یک سو زندگی افراد به ظاهر بی خیال و رفتار آنها با طبقه کارگر را نشان می دهد. از سوی دیگر، همچنین نشان می‌دهد که چگونه کلیو، بخشی از طبقه کارگر، با کارفرمایانش پیوند برقرار می‌کند، در حالی که با اعتقادات و رویدادهای زندگی خود سروکار دارد. آیا او پیوند با کارفرمایانش را صادقانه می‌بیند، یا احساس می‌کند مشروط به دوست داشتن آنهاست؟ یالیتزا آپاریسیو در این درام اجتماعی پر احساس، فوق‌العاده است که قبل از از دست دادن جایزه بزرگ، جایزه بهترین فیلم خارجی زبان را از آن خود کرد.

 

 

 

 

10 نامزد فیلم خارجی زبان که نامزد بهترین فیلم اسکار هم بودند

دانلود فیلم ماشین مرا بران

5) فیلم ماشین مرا بران (2021)

Drive My Car، ژاپن؛ به کارگردانی Ryûsuke Hamaguchi

مطالعه شخصیت، درس مشاهده و گوش دادن، و تسلط بر سادگی بصری، اتومبیل من را برانید، برای بسیاری بهترین فیلم سال 2021 بود. منتقدان آن را تحسین کردند و نمایش های جوایز متعددی در صف منتظر ماندند تا به پیروزی ها کارگردانی ریوسوکه هاماگوچی واکنش نشان دهند. جوایز معنی زیادی دارند و اغلب معیاری برای یک فیلم خوب هستند، اما «ماشین من را برانید» به دلایلی خاص تر از ستایش کلی منتقدان است.

در حالی که در ابتدا بر مقابله با مرگ و مقابله با از دست دادن تمرکز می کند، اما در یافتن هدف نیز تلاش می کند. بسیاری از تصاویر ترکیبی از رویکرد فرومایه ژاپنی (اغلب تحمیلی) برای بیان احساسات (معروف به مفهوم honne و tatemae) است و داستان را به یافتن ابزاری در درون خود برای کنار آمدن با سختی ها تبدیل می کند. فیلم Drive My Car یک فیلم فوق العاده و غوطه ور کننده است، بنابراین منطقی است که نامزد مهم ترین بخش جایزه اسکار – بهترین فیلم – شده است. اگرچه CODA بیشتر اعضای آکادمی را به خود اختصاص داد، اما Drive My Car به عنوان بهترین فیلم بلند بین المللی انتخاب شد. این مطمئناً یکی از تحسین‌شده‌ترین فیلم‌های ژاپنی است، همچنین یکی از بهترین فیلم‌های دهه ۲۰۲۰ (تا کنون) است.

 

 

10 نامزد فیلم خارجی زبان که نامزد بهترین فیلم اسکار هم بودند

دانلود فیلم منطقه مورد علاقه

4) فیلم منطقه مورد علاقه (2023)

بریتانیا، لهستان؛ به کارگردانی جاناتان گلیزر

2023 با ویژگی‌های استثنایی A24 از جمله زندگی‌های گذشته و منطقه مورد علاقه، نامزدهای بهترین فیلم امسال مشخص شد. مطمئناً منطقه مورد علاقه اسب سیاه مسابقه است. این فیلم آلمانی-لهستانی-بریتانیایی هنوز توسط بسیاری از سینماگران جهانی تماشا نشده است، اما در حال حاضر نمایش های جوایز و تحسین منتقدان را به خود اختصاص داده است. علاوه بر سرگرمی عمومی، بسیاری از تماشاگران فیلم را قرص سختی برای بلعیدن می‌دانستند، مانند منتقد راجر ایبرت، رابرت دنیلز، که نوشت: «این اثری آزاردهنده است که با احساس ناراحت‌کننده بی‌عیب و نقص هدایت می‌شود که بیننده را سرد می‌کند.»

این فیلم بر اساس رویدادهای واقعی و افراد واقعی، خانواده هوس – فرمانده آشویتس، رودولف، همسرش هدویگ و دو فرزندشان را دنبال می‌کند. آنها در یک خانه نمونه با یک باغ نمونه زندگی می کنند، اما آن خانه درست در کنار کمپ قرار دارد. کارگردان جاناتان گلیزر و گروهش با قرار دادن صحنه فیلم به معنای واقعی کلمه در کنار آشویتس در لهستان، مطمئن شدند که شاهکاری شوم خلق می کنند. مهندسی صدای بی عیب و نقص نشان دهنده وحشتی است که خانواده را احاطه کرده است، در حالی که فیلمبرداری خیره کننده چشم اندازهای متضادی از یک زندگی راحت و وحشت های ناراحت کننده را به تصویر می کشد.

 

10 نامزد فیلم خارجی زبان که نامزد بهترین فیلم اسکار هم بودند

دانلود فیلم ببر خیزان، اژدهای پنهان

3) فیلم ببر خیزان، اژدهای پنهان (2000)

Wòhǔ Càng Lóng، تایوان؛ به کارگردانی آنگ لی 

اگرچه امروزه فیلم‌های wuxia زیادی وجود دارد، اما هیچ‌یک نمی‌توانند با جادوی ببر خیزان، اژدهای پنهان رقابت کنند. Wuxia یک اصطلاح چینی است که به معنای واقعی کلمه به عنوان “هنرهای رزمی و جوانمردی” ترجمه شده است. بسیاری ممکن است تلفظ دیگر این کلمه یعنی ووشو را تشخیص دهند، و اگرچه فیلم‌های wuxia شامل هنرهای رزمی می‌شوند، اما شبیه آنچه بروس لی یا جکی چان انجام می‌دادند، نیستند. ببر خیزان، اژدهای پنهان اولین فیلم در نوع خود است که افسون ووشیا را به مخاطبان گسترده‌تری تبلیغ می‌کند، اما داستان بسیار بیشتر از رقص رزمی افسانه‌ای است.

فیلم Crouching Tiger, Hidden Dragon در هسته خود، داستانی از عشق پنهان با عناصر رمز و راز، ماجراجویی و اکشن زیاد است. طراحی رقص هر نبرد فداکاری تزلزل ناپذیر مبارزان را نشان می دهد، زیرا این رویارویی ها به طور طبیعی برای آنها اتفاق می افتد، و این چیزی است که آنها در تمام طول زندگی خود آموزش داده اند. بازیگران افسانه ای چاو یون فت، میشل یئو و ژانگ زییی در میان بازیگران بسیار بااستعداد هستند. همه آنها به خلق یکی از بهترین فیلم های wuxia و یکی از بهترین فیلم های قرن بیست و یکم کمک کردند.

 

 

 

 

10 نامزد فیلم خارجی زبان که نامزد بهترین فیلم اسکار هم بودند

 

2) فیلم زی (1969)

فرانسه، الجزایر؛ به کارگردانی کوستا-گاوراس

راجر ایبرت فیلم Z را به عنوان “فریاد سیاسی خشم و یک هیجان شور انگیز درخشان” توصیف کرد. این یک تصویر کاملاً دقیق از Z است، فیلمی مملو از بی عدالتی اجتماعی و سیاسی که برای باور کردن آن به سادگی باید دید. کوستا-گاوراس جوان در آن زمان، با دو فیلم زیر کارگردانی خود، در نویسندگی و کارگردانی Z به عنوان پاسخ و خشم به فساد دولت یونان همکاری کرد. او به خاطر نویسندگی و کارگردانی فیلم هایی بر اساس رویدادهای واقعی، معمولاً اتفاقات سیاسی که هسته اصلی شرکت کنندگان و شاهدان آن را تکان می دهد، شناخته شده است.

این فیلم کاستا-گاوراس را به عنوان یک فیلمساز پیشگام معرفی کرد که از گفتن حقیقت و افشای مقامات فاسد اخلاقی دقیقاً همان چیزی که هستند نمی ترسد. در چهل و دومین دوره جوایز اسکار در سال 1970، Z یکی از نامزدهای بهترین فیلم بود. اگرچه بیشترین جایزه به فیلم کابوی نیمه شب جان شلزینگر تعلق گرفت، Z برنده جایزه بهترین فیلم خارجی زبان شد. اگرچه کاستا-گاوراس یونانی است و Z درباره حکومت نظامی یونان است، این فیلم به عنوان یک محصول الجزایری فهرست شده است زیرا او از ساخت آن در سرزمین مادری خود منع شده بود.

 

 

 

 

10 نامزد فیلم خارجی زبان که نامزد بهترین فیلم اسکار هم بودند

دانلود فیلم انگل

1) فیلم انگل (2019)

Gisaengchung، کره جنوبی؛ به کارگردانی بونگ جون هو

فیلم Parasite با امتیاز خیره کننده 99 درصد در Rotten Tomatoes بهترین فیلم خارجی است که در رقابت برای بهترین فیلم قرار گرفته است. نه فقط این، بلکه این شاهکار کره جنوبی برنده بهترین فیلم در آن شب در سال 2020 شد، و آن را به اولین فیلم غیر انگلیسی تاریخ تبدیل کرد که این جایزه را دریافت کرد. فیلم کره ای انگل برنده بهترین فیلم بین المللی شد و بونگ جون هو نیز جوایز بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه اصلی را برد.

انگل خانواده کیم را دنبال می کند که با کسب درآمد روزانه زندگی می کنند و سعی می کنند به اندازه کافی برای امرار معاش درآمد داشته باشند در حالی که سیستم را فریب می دهند. آنها وای فای، مدارک دانشگاهی جعلی همسایه‌هایشان را می‌دزدند و تله‌هایی راه می‌اندازند تا در دنیا پیشرفت کنند. در حالی که این در ابتدا آنها را به عنوان یک مزاحم بی وجدان به تصویر می کشد، برخورد آنها با طبقه بالاتر نشان می دهد که آنها فقط به خاطر این کار مخالف نیستند. انگل که در یک داستان احاطه شده با چندین ژانر است، در بیشتر موارد یک درام است، که هوشمندانه عناصر کمدی سیاه، معمایی، هیجان انگیز و حتی ترسناک را معرفی می کند هر چیزی که انسان بودن نشان دهنده آن است. انگل بازیگران نمادهای سینمای کره جنوبی سونگ کانگ هو و لی سون کیون که متأسفانه در دسامبر 2023 درگذشت را به عنوان شخصیت های اصلی فیلم نشان میدهد.

نظرات